Light Box Nedir?

Light Box Kullanım Alanları

Light box kullanım alanları çeşitlenmesi ile işletmeler ve dükkanlar tarafından sıklıkla tercih edilen tabela türleri arasında yer almayı başarmıştır. Light box bir tür reklam panelidir ve bu panelde kullanılan ışıklar sayesinde dükkanların ve şirketlerin reklamının daha kolay şekilde yapılması sağlanır.

Light Box Nedir?

Light box ışık kutusu anlamına gelen ve ışıklı pano olarak açıklanan bir reklam panelidir. Bu reklam paneli işletme ve dükkanlarının dışarısına yerleştirilebileceği gibi içerisine ya da yerleştirilerek işletmenin müşterilerin dikkatini çekmesi amaçlanır. Şık görünümleri ile dikkat çeken bu reklam panelleri aynı zamanda dekoratif amaçlı da sıklıkla tercih edilmektedir. Light box tasarlanırken kumaşlar üzerine hem görseller kullanılarak işletmelerin reklamının yapılmasını sağlayan paneller elde edilir. Bu paneller içerisinde yerleştirilen led aydınlatmalar sayesinde light boxların uzak mesafelerden dahi dikkat çekmesi sağlanır. Light box içerisinde kullanılan led ışıklar sayesinde parlak bir görünüme sahip olur ruhu da potansiyel müşterilerin light box kullanılan işletmeleri daha kolay şekilde keşfedebilmelerini sağlar.

Light Box Nerelerde Kullanılır?

Light box kullanım alanları öğrenilerek bu ışıklı panellerin kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olabilir bu sayede de işletme veya dükkanınızda kullanabileceğiniz bu panelleri seçebilirsiniz. Light box adı verilen bu tabelalar reklam ve pazarlama amacıyla tercih edilirler. Kullanıldıkları işletimini reklamının daha çarpıcı şekilde yapılmasını sağlayan bu tabelalar sayesinde dükkanın daha havalı bir görünüme kavuşması da sağlanır. Light box adı verilen bu reklam panellerinin diğer kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Oteller
 • Lobiler
 • Showroom alanları
 • Etkinlik alanları
 • Ofisler
 • Büyük şirketler
 • İşletmeler
 • Dükkanlar
 • Müzeler
 • Sinema ve tiyatro salonları

Light Box Kullanımının Avantajları

Light box kullanım alanları kadar sağlamış oldukları avantajlar ile de tercih edilen reklam panelleridir. Başta işletmeniz olmak üzere pek çok alanda kullanabileceğiniz bu reklam panelleri sayesinde başta reklamınızın daha kolay şekilde yapılması olmak üzere pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Light box kullanımının diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Light box kullanılacağı alana göre farklı büyüklükte üretilebilir bu sayede de işletmelerin daha kolay dikkat çekmesini sağlar
 • Bu reklam panelleri çok fazla yer kaplamadığı için küçük büyük tüm işletmelerin tercih edebileceği ürünlerdir
 • Farklı tasarımları sayesinde her sektörün ihtiyaç duyduğu light box üretimi sağlanır
 • Üretilen bu panel içerisinde dikkat çekici görseller ve metinler kolayca yerleştirilir
 • Light box içerisinde bulunan görsellerin ve metinlerin kolayca değiştirilebilmesi de mümkündür
 • Light box üretimi sırasında kullanılan materyaller ışığı yansıtmadığından dolayı ürün üzerinde parlama meydana gelmez
 • Ürünün kullanım materyallerinin dikkatli seçilmesi durumunda içerisindeki görsellerin net şekilde görülmesi sağlanır
 • Bu reklam panelleri diğer reklam tabelalarına kıyasla daha uygun fiyatlıdır
 • Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanılan light box uzun ömürlü bir üründür
 • Light box üretiminde alüminyum kullanıldığı için bu paneller oldukça hafiftir ve istenilen her yere taşınabilir
 • Light box kurulumu için ekstra bir ücret ödenmesine gerek kalmaz. Almış olduğunuz bu panelleri istediğiniz yere kısa süre içerisinde yerleştirilebilir bu sayede de servis ücreti ödeme derdinden kurtulursunuz
 • Light box içerisinde yer alan görselleri kolayca takıp çıkarabilme şansına da sahip olursunuz
 • Ürün içerisinde bulunan led aydınlatmalarda meydana gelebilecek bir arızada servise ihtiyaç duymadan kolayca panellerin değiştirilmesi sağlanabilir
 • Light box içerisinde kullanılan led aydınlatmalar tasarruflu modellerden seçildiği için elektrik tüketimi de oldukça düşüktür
 • Kaliteli malzemeden üretilen bu light box çeşitleri dış mekanlarda olumsuz hava koşullarına daha uzun yıllar dayanırlar
 • Bu ürünler demonte olarak satışa sunulur ve kısa süre içerisinde satın alınan kişiler tarafından monte edilebilir

Tek Taraflı Light Box Kullanımı

Light box kullanım alanları çoğaldığında bu ürünlerin çeşitleri de oldukça fazladır. Tek taraflı light box en çok tercih edilen light box’lar arasında yer alır. Bu reklam panelinin tek tarafında görsel ögeler yerleştirilir ve bu sayede hem iş mekanda hem de dış mekanda dekoratif bir görünüm elde edilebilir. Bu light box türleri genellikle büyük işletmelerde ve otellerde tercih edilerek ortam içerisinde şık bir görünüm yakalanmaya çalışılır.

Çift Taraflı Light Box Kullanımı

Çift taraflı light box da tıpkı tek taraflı light box gibi etkileyici görüntüler elde edilmesi için kullanılan reklam panelleridir. Bu reklam panelinin her iki tarafına da yapılmak istenen reklama ait görsellerin yerleştirilebilmesi mümkündür. Ayrıca bu panelde iki tarafa farklı görsellerin yerleştirilebilmesi mümkün olduğundan tek bir light box sayesinde aynı anda 2 reklamın yapılabilmesi mümkün hale gelir.

Ayaklı Light Box Kullanımı

Ayaklı light box genellikle iç mekanlarda dekoratif amaçla kullanılır. Özellikle dar alanlara sahip olan işletmelerde ayaklı light box kullanımı sayesinde kolayca reklam yapılabilmesi mümkündür. Ayaklı light box demir panel üzerine ışıklı tabelanın yerleştirilmesi sayesinde elde edilir.  Ayaklı light box genellikle iç mekanlarda tercih edildiğinden hafif malzemelerden üretilir. Hafif malzemelerden üretilen ayaklı light box istenilen yere kısa süre içerisinde taşınabilmesi nedeniyle de sıklıkla tercih edilir.

Küp Light Box Kullanımı

Küp light box genellikle işletmelerde eşsiz bir tasarım elde edebilmek için kullanılan light box türleridir. Küp formundaki bu light box üzerine 4-5 ya da 6 adet görsel yerleştirilebilir. Küp light box kullanımı sayesinde aynı anda 6 görsele kadar görsel kullanılabildiğinden daha kolay şekilde reklam yapılabilme şansı elde edilebilir. Ayrıca küp light box üzerinde yer alan görsellerin kolay şekilde değiştirilebilmesi mümkün olduğunda işletme sahipleri light box üzerinde yer alan görsellerden sıkılması durumunda dakikalar içerisinde bu görsellerin değiştirilmesini sağlayabilir.

Dinamik Light Box Kullanımı

Dinamik light box büyük işletmelerin ve mağazaların tercih ettiği bir yıl light box türüdür. Bu light box içerisine yüzlerce LED aydınlatma yerleştirilir. LED aydınlatmaları hareket ettirilmesi sağlanarak çarpıcı görüntülerin ortaya çıkarılması mümkün hale getirilir. Dinamik light box içerisinde yerleştirilen led aydınlatmalar hareket ettikçe light box içerisinde kullanılan kumaş da hareket edecektir. Light box içerisinde bulunan kumaşın hareket etmesi sayesinde daha dikkat çekici bir görünüm elde edilecektir. Bu light box türü mağazaların ürün tanıtımını yapabilmek için sıklıkla tercih ettiği bu sayede de potansiyel müşterilerine daha kolay şekilde ulaşabildikleri light box türüdür.

Bükümlü Light Box Kullanımı

Bükümlü light box etkileyici görünümü sayesinde light box türleri arasında en fazla dikkat çekenidir. Bu light box türü işletmelerin ve firmaların istekleri doğrultusunda yükümlü hale getirilir. Bu light box’lar bükülerek farklı tasarımlar elde edilebilir bu sayede de light box’ta kullanılan reklamını daha dikkat çekici hale getirilmesi sağlanabilir.

Light Boxların Konumlandırılması

Light box kullanım alanları arttıkça light boxsın konumlandırılması da farklılık gösterir. Light box genellikle mağaza veya işletmeler içerisinde zemin katta kullanılan bir tabela türüdür. Zemin katta kullanılan bu light box tabelası sayesinde işletmeyi ziyaret eden kişiler direkt olarak bu tabelalar ile karşılaşırlar. Light box zemin katta kullanılabileceği gibi tavandan sarkıtılarak da daha dikkat çekici hale getirilebilecek bir tabela türüdür. Özellikle giriş katında kullanılan tavandan sarkıtmalı bu light boxlar sayesinde işletmelerin ve mağazaların müşterilerin dikkatini daha kolay şekilde çekmeleri sağlanır. Light box işletme içerisinde kullanılabileceği gibi işletme dışında da kullanılarak daha fazla kişinin dikkat çekmesini sağlayabilir. Dış mekanda kullanılacak olan light box daha çarpıcı görseller içermeli ve işletmeye yakın bir alanda konumlandırılmalıdır. İç mekanda kullanılacak olan light box ise mekanda bulunan kolonların veya kirişlerin üzerine konumlandırılabilir. Ayrıca iç mekanlarda duvara monte edilebilen light box’larda en sık tercih edilen reklam panelleri arasında yer almayı başarmıştır.