Çok Şubeli Markalarda Baskı İhtiyaçları

Doğrudan bağlı şubeleri veya franchise sistemi ile çalışan şubeleri bulunan markalar çok şubeli firma olarak düşünülebilir. Çok şubeli firmalar yönetim şekli olarak da tek şubeli işletmelerden oldukça farklıdır. Çok daha detaylı yapıları olan çok şubeli şirketlerde her tür yönetimsel karar büyük bir titizlik ve dikkatle alınır. Bunun nedeni alınan kararların birçok şube üzerinde etkili olarak firmanın gelirini doğrudan ve büyük ölçekte etkileyebilecek olmasıdır.

Çok şubeli firmaların diğer işletmelere karşı avantajlı olduğu nokta ise toplu alımlar ve toplu üretimler yapıyor olmalarıdır. Çok şubeli firmaların satın alma departmanlarının en büyük mücadelesi ise firma ihtiyaçlarını en uygun fiyata ve en yüksek kalitede satın alabilmektir.

Çok Şubeli Firmaların Problemleri

Çok şubeli firmaların en önemli ihtiyaçları arasında yer alan baskı ihtiyaçları satın alma departmanlarının en çok canını sıkan ve onları en çok uğraştıran ihtiyaçlardır. Bunun birkaç farklı nedeni var;

  • Bütün baskı hizmetlerini uygun fiyatlı olarak karşılayabilecekleri tek bir matbaa bulamamaları,
  • Baskıların geç veya kötü geliyor olması,
  • Kurumsal olmayan matbaalarda karşılarında muhatap bulamamaları,
  • Farklı şubelere birden fazla yapılan gönderimlerde faturalama süreçlerinin takibinin güçleşmesi,
  • Baskı siparişlerinin şubelere ulaştırılmasındaki lojistik problemler.

Bunlar çok şubeli firmaların baskı süreçlerinde yaşadığı zorluklardan sadece bazıları. Özellikle her ihtiyaç için tüm gücüyle koşuşturan satın almacılar açısından bakıldığında baskı işleri adeta bir kabusa dönüşmüş durumda. Ancak bu problemlerin artık tarih olabileceğini de söylemeden geçmeyelim. Nasıl mı? Gelin yazımızın devamında birlikte öğrenelim.

Çok Şubeli Markalarda Matbaanın Önemi

Çok şubeli firma dendiğinde akla ilk gelen sektörler perakende ve yiyecek/içecek oluyor. Biz de baskı ihtiyaçlarına bu iki sektör özelinde mercek tutarak bakalım. Öncelikle perakende sektöründe hizmet veren bir market örneğine bakalım.

Perakende Sektöründeki Baskı İhtiyaçları

Market zincirleri, şubelerini ihtiyaç duyulduğunu düşündükleri bölgelere açarlar ve insanlara bunu genellikle de el ilanı, broşür ve insert gibi ürünlerle duyurmaya çalışırlar. Mağaza içerinde de ürün etiketi, afiş, ayaklı reklam panosu, foreks ve wobbler gibi baskı ürünleri ile şubelerin gelirleri arttırılmaya çalışılır.

Restoran Sektörünün Baskı İhtiyaçları

Restoranların ana ürünleri ne kadar yiyecek ve içecek olsa da baskı ve gıda-dolum ürünleri de bir o kadar önemlidir. Özellikle çok şubeli restoranlar için düşünüldüğünde baskı ürünleri kurumsal bir kimlik yaratmak açısından oldukça hayati öneme sahiptir. Baskılı ıslak mendil, amerikan servis, afiş, el ilanı, menü baskı, baskılı peçete, karton bardak, sadakat kartı ve baskılı ketçap, mayonez gibi gıda dolum ürünleri restoranların başlıca baskı ihtiyaçlarıdır.

Çok Şubeli Firmaların Kurumsal Baskı İhtiyaçları

Yukarıda belirttiğimiz sektörlerden bağımsız olarak her sektördeki firmanın ihtiyaç duyacağı bazı kurumsal baskı ürünleri de bulunmaktadır. Kartvizit, antetli kağıt, anket formu baskı, kağıt dosya, masa bayrağı, diplomat zarfı, masa takvimi, cepli dosya, katalog ve dergi de her kurumsal firmanın ihtiyaç duyabileceği baskı ürünleridir.

Çok Şubeli Firmalar Matbaa İhtiyaçlarını  Çözüyor

Gördüğünüz gibi çok şubeli firmaların oldukça fazla konuda baskı ihtiyacı bulunuyor. Birçok firma bu ihtiyaçlarını en az 4-5 farklı firmadan karşılayabiliyor ve çoğu ise bu firmalardan en uygun fiyatları ve hak ettikleri kalite hizmeti alamıyor.  724 reklam